Szkolny psycholog radzi!
- 11.05.2020 10:34
- Jak rozładować złe emocje?
Jak rozładować złe emocje?” UCZNIOWIE/RODZICE
Złość należy do podstawowych (niektórzy mówią -"pierwotnych") emocji ludzkich, podobnie jak zdziwienie, szczęście, strach, odraza i smutek. Złość to bardzo ważne uczucie, dzięki któremu możemy stawiać granice, możemy o siebie dbać, wymagać innego traktowania, domagać się przysługujących nam praw, informować naszych bliskich, że nam się coś nie podoba, i w ten sposób też o nich dbać. Możemy mówić, że jakieś ich zachowania nas złoszczą, dzięki czemu mogą je korygować. Towarzyszy nam ona od najmłodszych lat. Wystarczy spojrzeć na małe dzieci, które się złoszczą, protestują. W ten sposób budują swoją indywidualną tożsamość, odrębność od świata. Czują, że mają na coś wpływ. Podobnie dzieje się w okresie dojrzewania, kiedy młodzi ludzie się separują, budują swoje życie, czasami na zasadzie: na złość mamie odmrożę sobie uszy. Przedstawiam Państwu-zatroskanym rodzicom i wam „rozzłoszczonym” uczniom kilka sposobów rozładowania złych emocji, które możemy wykonać zarówno w domu, jak i w szkole. Nazywajmy uczucia! Mówmy głośno, co nas denerwuje! Pomoże nam w tym alfabet złości: napisz na kartce swoje imię. Do każdej litery imienia dopisują coś, co Ciebie złości. Przykład: j- „jadowity język” a - „a nie mówiłam...” r- roztargnienie e - euforia k - kłótnie
1. Możesz również dokończyć poniższe zdania: Kiedy jestem wściekły, wtedy… Mój najlepszy przyjaciel złości mnie, gdy… Moja najlepsza przyjaciółka złości mnie, gdy… Nienawidzę chodzić do szkoły, gdy… Kiedy inni się złoszczą, wtedy… .
2. Wyraź to na 5 sposobów: Jeśli nazwałeś dane uczucie, wyraź je w akceptowany sposób: miną, językiem ciała, słowami, waleniem w poduszkę czy targaniem starej gazety.
3. Stwórz w swoim domu, pokoju kącik złego humoru: to takie miejsce w domu, w którym można bezpiecznie wyrażać złość i frustrację. Powinna się tam znaleźć poduszka, w którą można walić, karty uczuć, stare gazety, papier do rysowania, folia bąbelkowa i inne sprawdzone metody.
4. Worek szczęścia: zamknij oczy i wyobraź sobie,jesteś bardzo dobrym czarodziejem i masz worek szczęścia, który chciałbyś podarować ludziom, aby byli szczęśliwi. Co włożysz do tego worka?
5. Masaż relaksacyjny na wesoło. Możesz wykonać go z rodzicem, rodzeństwem, z kolegą w szkole na przerwie: Lekarz w plecy stuka (delikatne pukanie palcami). Kucharz w garnku miesza (koliste ruchy płaską dłonią lub pięścią) Praczka pranie wiesza (delikatne szczypanie) Rolnik grabi siano (grabienie palcami obu rąk z góry na dół) Muzyk gra co rano (naśladowanie ruchów pianisty) I ja też pracuję (wskazanie na siebie). Obrazek rysuję (dowolny rysunek palcami na plecach partnera)
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły