•   " Myślę logicznie, liczę praktycznie - matematyka w życiu codziennym ". Rok szkolny 2021/2022.
      • " Myślę logicznie, liczę praktycznie - matematyka w życiu codziennym ". Rok szkolny 2021/2022.

• 13.11.2021 19:59
      • " Nie przejmuj się, jeśli masz problemy z matematyką.
        Zapewniam Cię, że ja mam jeszcze większe"

• Zakres innowacji :

Adresatami są uczniowie klasy IV. Zajęcia innowacyjne będą odbywać się w wymiarze 1 godziny lekcyjnej w tygodniu.

Motywacja wprowadzenia innowacji :

Innowacja pt.: „ Myślę logicznie, liczę praktycznie – matematyka w życiu codziennym” ma na celu wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia poprzez kontakt z matematyką w czasie zabawy i doświadczenia praktyczne.

Prowadzone zajęcia mają na celu pokazanie dzieciom w jaki sposób wykorzystywać wiedzę matematyczną w życiu codziennym.

WSTĘP

Matematyka od wieków nazywana jest „ Królową Nauk”. Mimo, iż nie zawsze w pełni integruje się z  innymi treściami nauczania, jest jednocześnie dziedziną wiedzy niezbędną i najczęściej wykorzystywaną w codziennym życiu.

Matematyka to nauka, która ma ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka w świecie. Wiele zawodów, na które wciąż jest zapotrzebowanie na współczesnym rynku pracy, ściśle jest powiązanych z matematyką. Rozwijanie sprawności umysłowych, posługiwanie się wiedzą w praktyce, rozwiązywanie problemów, argumentowanie, stanowi istotę tego przedmiotu.

Działania zaplanowane w ramach innowacji mają na celu aktywizację uczniów, pomoc w przełamywaniu barier i ich wewnętrznych oporów do tego przedmiotu.

Wdrożenie innowacji z zakresu matematyki ma służyć rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, aktywności matematycznej uczniów oraz ich zaangażowaniu w proces dydaktyczny. Zamierzam także rozwijać zdolności uczniów do skupienia uwagi, koncentracji i wysiłku umysłowego.

Innowacja zakłada, że poprzez stosowanie różnych metod i form pracy, korzystanie z e- zasobów, stron internetowych poświęconych matematyce, programów matematycznych, gier dydaktycznych, kosztorysów, obliczeń w terenie, ważeniu, uczniowie dostrzegą użyteczność matematyki w codziennym życiu.

Chciałabym dzięki innowacji uatrakcyjnić lekcje matematyki, rozwijać twórcze i logiczne myślenie, a także wyposażyć uczniów w umiejętność wykorzystania wiedzy matematycznej w praktyce.

2.     CELE INNOWACJI:

Cele ogólne:

·         Rozwój umiejętności matematycznych uczniów;

·         Popularyzowanie matematyki wśród uczniów;

·         Wyposażenie uczniów w umiejętność wykorzystania wiedzy matematycznej w praktyce;

Cele szczegółowe :

·         Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych, pogłębienie wiedzy w tej dziedzinie ;

Poznanie nowoczesnych metod pracy i zdobywania wiedzy poprzez stosowanie na lekcjach matematyki programów komputerowych wspomagających zapamiętywanie i rozwijanie wiedzy;

Praktyczne zastosowanie matematyki;

Wyrabianie u uczniów określonych umiejętności w zakresie pracy samodzielnej, pracy w grupie oraz w parach;

Przygotowanie uczniów do wykorzystania wiedzy matematycznej w życiu codziennym;

·         Pobudzanie do systematyczności w pracy i nauce;

Pobudzanie do twórczego i logicznego myślenia;

·         Inspirowanie uczniów do doskonalenia sprawności rachunkowej, w szczególności tabliczki mnożenia;

Poprawa wyników w nauce;

·         Ukazanie, że matematyka może być przyjemna i przydatna;

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w zdobywaniu wiedzy i umiejętności;

·         Świadome korzystanie z zasobów internetowych;

3.     METODY I FORMY

METODY PRACY :

ü  Słowne – elementy wykładu, opowiadania, opis, dyskusja, ustalanie faktów, stawianie hipotez, praca z książką, poznanie zasad rozwiązywania i tworzenia kwadratów magicznych, dyskusja;

ü  Obserwacji -pokaz, pomiar;

ü  Działalności praktycznej uczniów – rozwiązywanie zagadek i łamigłówek matematycznych, tworzenie i odczytywanie szyfrów, matematyczne gry liczbowe, konstruowanie zadań zgodnie z własnym pomysłem, ważenie, tworzenie kosztorysów;

ü  Gry dydaktyczne – metody symulacyjne, sytuacyjne, odkrywanie reguł karty pracy;

Doświadczenie w terenie – pomiary w terenie, gromadzenie i zapisywanie danych;

ü  Tworzenie graficznego planu - planowanie działań własnych;

FORMY PRACY :

ü  Praca w grupie;

ü  Praca indywidulana;

ü  Praca w zespołach;

4.     Przewidywane osiągnięcia

Przez zorganizowaną i systematyczną pracę :

Ø uczeń :

v  Pogłębi, utrwali i rozszerzy widomości i umiejętności matematyczne;

v  Będzie potrafił logicznie myśleć i wyciągać wnioski;

Dostrzeże użyteczność matematyki w życiu codziennym;

v  Będzie wykorzystywał wiedzę matematyczną w praktyce;

v  Ukształtuje pozytywną motywację do nauki przedmiotów ścisłych;

v  Konsekwentnie zrealizuje zadania o różnym charakterze;

v  Przejawi samodzielność i inicjatywę;

v  Będzie potrafił korzystać z programów komputerowych utrwalających umiejętności matematyczne;

Ø Nauczyciel :

v  Wzbogaci warsztat pracy;

v  Podzieli się swoją  wiedzą i doświadczeniem;

Ø Szkoła :

v  Wzbogaci ofertę edukacyjną;

v  Zbuduje pozytywny wizerunek wśród dzieci i rodziców, jako placówki dbającej o rozwój intelektualny uczniów;

v  Podniesie jakość pracy;

5.     Tematyka zajęć :

Zagadnienia zostały opracowane w oparciu o podstawę programową i kształcenia ogólnego II etapu edukacyjnego. Jest poszerzeniem tematyki matematyki z klasy IV.

6.     EWALUACJA

W celu uzyskania informacji zwrotnej nauczyciel przeprowadzi :

·         Ankietę wśród uczniów;

·         Rozmowy indywidulane i grupowe z uczniami;

·         Obserwacje aktywności uczniów podczas zajęć;

·         Ocenę wyników sprawdzianów wiedzy;

·         Ocenę zaangażowania uczniów podczas zajęć;

Wszystkie wyniki i uwagi zostaną opracowane w sprawozdaniu i udostępnione dyrektorowi szkoły.

mgr Paulina Piotrowska