Przygotowania do wyborów do władz SU
- 18.09.2020 10:27
Przygotowania do wyborów do władz SU
Podstawowe zasady wyborów określa ordynacja wyborcza – stanowiąca część
Regulaminu SU. Ordynacja określa następujące kwestie dotyczące wyborów:
Kiedy się odbywają i kto posiada prawa wyborcze:
21.09.2020 PODCZAS GODZINY WYCHOWAWCZEJ- członek komisji zawiadomi poszczególne klasy, kiedy mogą udać się na głosowanie do sali rekreacyjnej
Do RSU kandydują uczniowie wybrani do Samorządów Klasowych z klas IV-VIII lub wybierają innego kandydata. Przewodniczący klasy zgłasza kandydatów 16.09.2020r. do p.Kajetaniak lub p.Nowak.
Kompetencje i skład komisji wyborczej:
Komisja wyborcza składa się z uczniów i uczennic, którzy sami nie kandydują do władz SU. Komisja odpowiada za przygotowanie i przeprowadzenie wyborów, zbieranie i weryfikację kandydatur, czuwanie nad tym, żeby wybory i kampania przebiegały zgodnie z zapisami ordynacji.
W skład komisji wchodzą 4 osoby z różnych klas: 2 osoby klasa VIII, po jednej osobie z klasy VII, VI. Nauczyciel/ka może wspierać pracę komisji lecz raczej z zewnątrz - nie jako członek, choć oczywiście np. w przypadku szkół podstawowych nauczyciel/ka może być członkiem komisji.
Sposób prowadzenia kampanii wyborczych:
Zasady, jakie powinny obowiązywać w trakcie kampanii wyborczej:
- kampania wyborcza trwa przez jeden dzień - 17.09.2020r. zachowując reżim epidemiologiczny,
- w czasie kampanii nie wolno oczerniać kandydatów,
- dzień przed wyborami obowiązuje zakaz agitacji, tzw. cisza wyborcza,
- jeśli ktoś uważa, że jeden z kandydatów narusza w swej kampanii zasady fair-play albo rozpowszechnia fałszywe informacje, zgłasza ten fakt do komisji wyborcze.
Sposób głosowania i liczenia głosów;
- w trakcie głosowania w lokalu wyborczym przez cały czas muszą się znajdować członkowie komisji wyborczej. Mogą legitymować tożsamość (poprosić o legitymację szkolną) zgłaszających się wyborców i wydają im karty do głosowania
- wyborcy potwierdzają otrzymanie karty, składając podpis przy swoim nazwisku na liście wyborców
- wyborcy oddają dwa głosy, stawiając w okienkach krzyżyk przy nazwiskach osób wybranych
Każdemu z nich komisja może wydać tylko jedną kartę do głosowania;
- głosuje się wyłącznie osobiście – nikomu nie można przekazać swojego głosu ani zagłosować za koleżankę lub kolegę.
- po zakończeniu wyborów komisja otwiera urnę (w trakcie głosowania nikomu nie wolno tego robić, pod groźbą unieważnienia wyborów) i przystępuje do obliczania wyników. W pierwszej kolejności sprawdza, ile głosów zostało oddanych
-potem komisja oddziela głosy nieważne (te, na których zaznaczono więcej niż dwóch kandydatów bądź nie zaznaczono niczego) i oblicza, ile ważnych głosów otrzymał każdy z kandydatów;
- na zakończenie swojej pracy komisja spisuje i ogłasza wyniki wyborów z uwzględnieniem wszystkich danych uzyskanych podczas liczenia głosów.
Spośród 12 kandydatów- 6-ciu kandydatów z największą liczbą głosów będą tworzyli RADE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2020-2021.
Przewodniczącym Rady Samorządu Uczniowskiego zostaje kandydat, który zdobył największą liczbę głosów.
- więcej
PO CO W SZKOLE SAMORZĄD UCZNIOWSKI?
- 18.09.2020 10:24
PO CO W SZKOLE SAMORZĄD UCZNIOWSKI?
Opiekun często staje przed koniecznością wytłumaczenia, po co szkole samorząd uczniowski?
Z perspektywy uczniów- Wpływ na swoje najbliższe otoczenie – uczniowie spędzają w szkole większość tygodnia, dobrze więc, jeśli mogą współdecydować o tym, jak będzie ona funkcjonować.
- Poprawa komunikacji – dzięki działającemu samorządowi wszyscy wiedzą, co się dzieje w szkole, polepsza to atmosferę i ułatwia rozwiązywanie potencjalnych konfliktów.
- Możliwość rozwijania swoich umiejętności w praktyce – wiedzę zdobywa się nie tylko w czasie tradycyjnych lekcji; świetną nauką są różnego rodzaju projekty tematyczne i społeczne. Poza zdobywaniem wiedzy na konkretny temat, można wtedy rozwijać umiejętności pracy w grupie, komunikacji, dobrego zarządzania czasem, autoprezentacji.
- Nauka negocjacji i autoprezentacji – dzięki działaniom w samorządzie młodzi ludzie uczą się negocjowania, hierarchizowania swoich potrzeb i osiągania kompromisów. Aby zdobyć poparcie dla swojego pomysłu muszą wiedzieć, w jaki sposób atrakcyjnie przedstawić idee i uwiarygodnić siebie.
- więcej
CZYM JEST SAMORZĄD UCZNIOWSKI?
- 18.09.2020 10:15
CZYM JEST SAMORZĄD UCZNIOWSKI?Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Członkiem samorządu uczniowskiego stajemy się automatycznie w chwili przyjęcia do szkoły. Przestajemy nim być w momencie, gdy szkołę opuszczamy. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zaangażowany w życie szkoły – masz prawo wpływać na to, co się w niej dzieje. Możesz z tego prawa korzystać na różne sposoby – organizując szkolną drużynę piłki nożnej lub projekcje filmowe dla kolegów, uczestnicząc w spotkaniach koła miłośników przyrody czy gier komputerowych, dekorując salę gimnastyczną na imprezę karnawałową, proponując wyjazd w ciekawe miejsce, pisząc artykuły do szkolnej gazetki, tworząc stronę internetową lub organizując wystawę fotografii. Te i wiele innych działań uczniowskich to właśnie aktywność samorządu uczniowskiego – możliwości jest tyle, że każdy może znaleźć coś dla siebie!
Samorząd uczniowski jest organizacją działająca na rzecz uczniów i zarządzana przez uczniów. To uczniowie w porozumieniu z opiekunem i dyrektorem decydują, jakimi sprawami samorząd będzie się zajmował. Dlatego pole działania samorządu jest właściwie nieograniczone. Samorząd reprezentuje interesy uczniów wobec nauczycieli, rodziców, administracji oświatowej. Samorząd poprzez swoje działanie wywiera wpływ na życie szkoły, może współdecydować o sprawach jej dotyczących. Ustawa o systemie oświaty mówi, że Samorząd jest jedynym reprezentantem ogółu uczniów.
Samorząd jest organizacją demokratyczną. Uczniowie w sposób nieskrępowany wybierają swoich przedstawicieli, mogą uczestniczyć w tworzeniu i realizacji programu pracy samorządu. Daje to każdemu uczniowi szansę znalezienia swojego miejsca w szkole.- więcej
Bezpieczne wakacje.
- 18.06.2020 23:00
W związku ze zbliżającymi się wakacjami, zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat bezpiecznego spędzania wakacji.
Wakacje to dla młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń.
Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajmy również o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracajmy uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Zapoznajcie się podstawowymi zasadami, które pozwolą Wam spędzić lato bezpiecznie. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.
Bezpieczne-Wakacje.pdfBezpiecznych wakacji życzy Wam
Samorząd Uczniowski J
- więcej
Święto majowe
- 29.04.2020 16:52
- więcej
Światowy Dzień Ziemi
- 22.04.2020 11:28
- więcej
Życzenia Wielkanocne
- 07.04.2020 10:01
- więcej
Koledzy i Koleżanki
- 03.04.2020 11:19
- więcej
Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych"
- 03.04.2020 11:03
1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji 28 lutego 2020 w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie odbyła się uroczysta msza święta, w której udział wzięli przedstawiciele Urzędu Gminy, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.Podczas mszy wspominano o niezłomnej walce, jaką stoczyli bohaterowie antykomunistycznego podziemia za wolną, niepodległą ojczyznę.
„Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany, jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.”
Takie słowa będąc w celi napisał do żony płk Łukasz Ciepliński.- więcej