6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Mikołajki. Z tej okazji Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała spotkanie z Mikołajem i zaprosiła wszystkich uczniów do wspólnej zabawy. Każda klasa przygotowala krótki występ artystyczny. Mikołaj chętnie obejrzał wspaniałe tańce oraz wysłuchał wszystkich piosenek i wierszy. Co więcej, niespodziewanie odwiedził nas drugi Mikołaj ze swoimi pomocnikami i poczęstował wszystkich słodyczami. Na koniec spotkania uczniowie obejrzeli film pt. "Historia Świętego Mikołaja".
KONKURS MAKULATURY I PUSZEK ALUMINIOWYCH
Ten konkurs ma naprawdę długą tradycję, a przy tym w ogóle nie traci na popularności. Mowa o zbiórce makulatury i puszek aluminiowych, którą Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, a ściśle Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska zorganizował już po raz dziewiętnasty. W czwartek 5 grudnia miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie rywalizacji. Tradycyjnie po raz 19 wzięli w nim udział uczniowie z naszej szkoły. Najwięcej makulatury dostarczyły dwie najmłodsze uczennice - Maria Sztrubel kl.0 i Zuzanna Szymańska kl. I. One też otrzymały wyróżnienia i odebrały 5 grudnia nagrody w Starostwie Powiatowym.
Andrzejki
1229 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował dla wszystkich klas andrzejkowe wróżby i zabawy. W czasie wróżb dzieci dowiadywały się jakie imię będzie miał ich wybranek lub wybranka, kim będą w przyszłości, czy zaznają szczęścia w życiu itp. Były też wspólne zabawy przy muzyce tj. "Gorące krzesła", "Just dance", taniec "Belgijka" i wiele innych. Wszyscy dobrze się bawili.
GÓRA GROSZA
Drodzy Uczniowie!!!
Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się. Przyłącz się do akcji a: Wesprzesz jednego ze swoich rówieśników, który potrzebuje pomocy.
Samorząd Uczniowski
Spotkanie z Policjantami
5Dnia 25 listopada 2024r. naszą szkołę odwiedzili policjanci- st. post. Milena Śmigielska oraz sierż. szt. Artur Bucior. Klasy 4-8 uczestniczyły w pogadance z funkjonariuszami KPP w Teresinie.
Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. Pan Policjant mówił również o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, poruszył także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Prowadzący pogadankę uświadomili uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.
Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Policjanci dużo mówili również o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do Policjantów.
Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową 2024
Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą po raz trzydziesty organizuje konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową, zapraszając mieszkańców do udziału w tej tradycyjnej, świątecznej rywalizacji. To wyjątkowa okazja, by pokazać swoją kreatywność i uczcić jubileusz tego niezwykłego wydarzenia.
30 lat tradycji – temat jubileuszowy
Tegoroczna edycja konkursu jest wyjątkowa, ponieważ upływa dokładnie 30 lat od pierwszego konkursu na szopkę bożonarodzeniową. Z tej okazji uczestnicy zostali zaproszeni do zainspirowania się tematami z poprzednich lat, a tegoroczny motyw przewodni brzmi: „30 lat Szopki Bożonarodzeniowej w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą”.
Dla kogo konkurs?
Do udziału w konkursie zaproszeni są wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli, a także grupy przyjaciół, rodziny, szkoły oraz placówki opiekujące się seniorami. Każdy ma szansę na zaprezentowanie swojej pracy w jednej z kategorii: indywidualnej, zespołowej (do 3 osób) oraz rodzinnej. Prace będą oceniane w czterech grupach wiekowych: 3-6 lat, 7-13 lat, 14-18 lat i osoby dorosłe.
Zasady uczestnictwa
Aby wziąć udział w konkursie, należy przygotować szopkę bożonarodzeniową o wymiarach nie większych niż 40×50 cm. Technika wykonania jest dowolna – organizatorzy zachęcają do kreatywności, jednak zabronione jest korzystanie z gotowych elementów dekoracyjnych, takich jak figurki czy pocztówki.
Każda zgłoszona praca musi być opatrzona metryczką zawierającą tytuł szopki, imię i nazwisko uczestnika, wiek, a także adres szkoły lub placówki. Do pracy należy dołączyć również kartę zgłoszeniową, którą można pobrać ze strony internetowej muzeum.
Ważne terminy
Prace można zgłaszać w naszej szkole do 3 grudnia 2024r. do p. Grażyny Bińskowskiej lub Justyny Kamińskiej !!!!
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE.
6 grudnia 2024 roku zawieziemy prace do Sochaczewa. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej zaplanowane jest na 14 grudnia 2024 roku. Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2025 roku, a nagrodzone szopki będą prezentowane dla zwiedzających w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.
Akcji edukacyjna #ODWAŻ SIĘ!
W ramach akcji edukacyjnej #ODWAŻ SIĘ! 15 listopada w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Budkach Piaseckich gościliśmy panią Katarzynę Okułę dietetyka z firmy Naturhouse.
Pani dietetyk przeprowadziła pogadankę z uczniami klas V-VIII na temat prawidłowego odżywiania się oraz wpływie napojów energetycznych na organizm młodego człowieka. Zwrócono uczniom uwagę jak ważną rolę w jadłospisie odgrywa dobrze skomponowany posiłek oraz jakich produktów należy unikać by długo cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Dietetyczka mówiła również jak ważną sprawą jest łączenie zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu.
Serdecznie dziękujemy pani Katarzynie Okule za poświęcony czas uczniom naszej placówki oraz zapraszamy na kolejne spotkanie.
Dzień tolerancji i spotkanie ze szkolnym psychologiem
Dziś w grupie zerówkowiczów odbyło się spotkanie ze szkolną panią psycholog Anną Wolską. Krótka prelekcja dotyczyła m.in. zasad dobrego wychowania, jak i tolerancji, akceptacji wobec innych osób. Na podstawie książki prezentowane były sytuacje bliskie i znane dzieciom, dzięki czemu z łatwością mogły odnosić się do przykładów z własnego życia.Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i pomysłowością.
Pierwsza pomoc-zajęcia z programu ,,Edukacja z wojskiem"
7 listopada 2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z programu edukacyjno-obronnego, który jest przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Program polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w polskich szkołach podstawowych.
Zasadniczym celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.
Na spotkaniu uczniowie m. in. doskonalili umiejętność z pierwszej pomocy, dowiedzieli się jak przetrwać w trudnych warunkach.
Konkurs plastyczny
Zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym.
Karty zgłoszeniowe do pobrania u p. Marlena Łukasiak
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Narodowe Święto Niepodległości w Polsce obchodzimy 11 listopada. Termin święta narodowego przypada w poniedziałek, dlatego już 8 listopada w naszej szkole odbyła się piękna, patriotyczna akademia z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Uczniowie klasy VII przypomnieli trudne lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić wszystkim najważniejsze wartości dla każdego Polaka – wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.
Podczas apelu nie zabrakło patriotycznych wierszy jak i piosenek. Na początku uczniowie zaśpiewali piosenkę zespołu „Chłopcy z Placu Broni” pod tytułem „Wolność”. Wszystkich wzruszyły takie pieśni jak „Modlitwa Armii Krajowej”, „Biały krzyż”, „Dziewczyna z granatem” Tradycyjnie nie zabrakło pieśni pt. „Pierwsza brygada” czy „Żeby Polska była Polską”.
Występy uczniów i uczennic spotkały się z dużym aplauzem zarówno ze strony kolegów jak i nauczycieli.
Uroczystymi pieśniami oraz recytacjami uczciliśmy pamięć Polaków poległych za niepodległość naszego kraju. Jesteśmy dumni z historii naszego kraju, który po 123 latach niewoli zdołał wywalczyć niepodległość.
9
Pasowanie na ucznia w roku szkolnym 2024/2025
Listopadowy, środowy poranek przywitał uczniów piękną pogodą. Na ten dzień szczególnie czekali uczniowie klasy pierwszej, bowiem mieli ślubowanie.
Kilkudniowe przygotowania miały zaowocować właśnie w tym dniu. Z samego rana pojawili się w galowych strojach. Z niecierpliwością oczekiwali chwili, w której rozpocznie się uroczystość.
Na sali o godzinie 10:00 zgromadzili się uczniowie klas 0-III, rodzice dzieci, nauczyciele, inni pracownicy oraz pan Bogusław Bęzel.
Przy słowach wiersza „Idą pierwszaki” dzieci z klasy I weszły na scenę. Troszkę zagubieni i przerażeni na niej stanęli. Rozpoczęły się występy, które przygotowali pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Ewy Piotrowskiej.
Ciekawe recytacje i piosenki wprowadziły miłą atmosferę. Po występach nastąpiła główna część uroczystości. Najpierw dzieci złożyły ślubowanie. Następnie pani dyrektor specjalnym ołowiem, pasowała każde dziecko na ucznia klasy I. W dalszej części uczniowie podpisywali swoim imieniem „Akt ślubowania”.
Po uroczystym wyprowadzeniu sztandaru, rodzice zaprosili uczniów i nauczycieli na wspólną herbatę.
Roześmiani i zadowoleni pierwszoklasiści na pewno ten dzień zapamiętają jako jeden z ważniejszych dni w swojej edukacji.
Wychowawczyni bardzo dziekuje wszystkim rodzicom uczniów klasy I za szczególne zaangażowanie w uroczystość ślubowania. Dziękuję za dekorację klasy, wspaniały poczęstunek. Spisaliście się na szóstkę. Jeszcze raz wielki dzięki.
Zapraszamy do albumu fotograficznego, gdzie znajduje się wiecej zdjęć z uroczystości:
Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Budkach Piaseckich
7
Konkurs różańcowy
2W październiku w naszej szkole został zorganizowany konkurs różańcowy. Różaniec miał być wykonany dowolną techniką z różnych materiałów. Celem konkursu było rozbudzenie modlitwy indywidualnej i zbiorowej oraz rozwój talentów u dzieci. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 0-VII. Wszyscy okazali się kreatywnością i pomysłowością. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz różańce ufundowane przez Proboszcza o. Andzeja Sąsiadka.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney'a.
Na szkolnym korytarzu spotkać można było różne ciekawe postacie, m.in.: Królewny, Spidermanów, Wilka i Czerwonego Kapturka, Boba Budowniczego.
Obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek rozpoczęliśmy pokazem mody- uczniowie prezentowali najciekawsze stroje i przebrania. Następnie pokaz umilili nam uczniowie, którzy zaśpiewali znane piosenki z bajki Akademia Pana Kleksa. Na koniec wszyscy, uczniowie i nauczyciele, zaśpiewali wspólnie piosenkę "Mam tę moc".
W ramach akcji, uczniowie klas 0-3 obejrzeć mogli bajkę pt.: " 101 dalmatyńczyków", natomiast klasy starsze odgadywały piosenki z bajek.
Więcej zdjęć w albumie.
„Festiwal dyni” w naszej szkole
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zabawie i pomysłowo udekorowali swoje dynie. Za najbardziej pomysłowe i staranne prace dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki.
Wszyscy podziwiali piękną wystawę dyń!