• DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

• 27.10.2023 12:29
      • 10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem tego święta jest promocja zdrowia psychicznego, ale także zwrócenie uwagi ludzi na problemy natury psychicznej, z którymi obecnie zmaga się coraz więcej osób. To także walka ze stygmatyzacją i edukacja.
        Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to zawsze doskonała okazja do podkreślenia roli edukacji i wsparcia w dziedzinie zdrowia psychicznego. Warto uczyć się o tym, jak rozpoznawać objawy problemów zdrowia psychicznego u siebie i innych, jak udzielać wsparcia oraz szukać profesjonalnej pomocy. Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w szkole zawsze pomagają w rozpowszechnianiu informacji na ten temat i wspierają w lepszym zrozumieniu swoich emocji. Niemal każdy młody człowiek doświadcza okresów stresu, lęku, czy smutku w różnych momentach życia.
        Dlatego właśnie w naszej szkole w dniu 25 października odbyły się warsztaty, aby jeszcze bardziej podkreślić znaczenie opieki nad własnym umysłem i emocjami. Podjęte działania przebiegały wielotorowo. Uczniowie zostali zapoznani z numerami telefonów zaufania. Mogli również samodzielnie spróbować poszukać rozwiązania problemów swoich rówieśników.
        Powstała również szkolna skrzynka zaufania. Dzięki tej skrzynce uczniowie będą mieli możliwość podzielić się informacjami o problemach naszej szkoły, swojej klasy czy też swoich rówieśników, o których dorośli często nie mają pojęcia. Dzięki listom i sygnałom wrzucanym do skrzynki możliwe będzie reagowanie przez dorosłych w sytuacjach kryzysowych, w celu zapewnienia uczniom niezbędnej pomocy i wsparcia. Funkcjonowanie skrzynki zakłada współpracę specjalistów i nauczycieli zatrudnionych w szkole oraz współpracę nauczycieli z uczniami i rodzicami.