• Plan działań 2022-2023

24.04.2024 13:49
      Plan działań w zakresie promocji zdrowia w roku szkolnym 2022-2023 zgodnie z wybranymi problemami priorytetowymi:
      2022-2023.pdf
    • ,,Czyste powietrze wokół nas"

12.06.2023 08:28

Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci i młodzieży kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne. W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do programu pt. ,,Czyste powietrze wokół nas".

Cele programu:

-   uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata

-   zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego

-   wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego

-  zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów

-  zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

Program „ Czyste powietrze wokół nas” cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Chętnie uczestniczyły w zajęciach, łatwo przyswajały informacje na temat problemu dymu tytoniowego oraz jak unikać sytuacji, w których dzieci przebywają w pomieszczeniach zadymionych.

• #Żyj Dobrze

18.05.2023 12:23
      W roku szkolnym 2022/23 nasza szkoła wzięła udział w programie edukacyjnym #ŻyjDobrze, którego organizatorem jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. Ideą tego programu jest uświadomienie i przypomnienie, że mamy wpływ na nasze zdrowie, a wybory dokonywane każdego dnia warunkują jakość naszego życia.
      W ramach projektu "#Żyj Dobrze" zostały przeprowadzone zajęcia z uczniami klas IV-VIII z zakresu:
      - higieny
      - aktywności fizycznej
      - zdrowego żywienia
      - profilaktyki
      Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie odegrali scenki tematyczne oraz prowadzili dyskusje związane z danym zagadnieniem.

Skąd się biorą produkty ekologiczne.

16.05.2023 19:27
      W kwietniu, w klasach I – III realizowane były zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, pod patronatem GIS oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.
      Uczniowie podczas zajęć obejrzeli film animowany, wyjaśniający tematykę żywności ekologicznej, dowiedzieli się czym charakteryzują się produkty ekologiczne, jak są oznaczone i w jaki sposób trafiają na sklepowe półki. Przypomnieli sobie zasady zdrowego odżywiania. Mówiliśmy również o konieczności zachowania prawidłowych nawyków higienicznych. Uczniowie chętnie i aktywnie brali udział w zajęciach, dzieląc się posiadaną wiedzą z zakresu ekologii i zdrowego żywienia. Na zakończenie zajęć każda klasa wykonała prace :
      - klasa I – historyjka obrazkowa „Jak powstaje chleb”
      - klasa II – piramida zdrowego żywienia
      - klasa III – mini plakat
      Projekt przeprowadziła pani Anna Krawczyk.

• Projekt ŻyjDobrze

16.05.2023 18:58
      W związku z finalizacją projektu "ŻyjDobrze" do którego przystąpiła nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023, w klasach I-VIII przeprowadzono zajęcia z psychologiem szkolnym p. Anną Wolską, które dotyczyły zdrowia psychicznego.
      Poruszono m.in takie kwestie jak:

❗ stres
      ❗ hejt
      ❗zdrowy sen
      ❗bezpieczne poruszanie się w sieci
      ❗samoakceptacja
      ❗wyjątkowe zdolności- pasje
      ❗świadomość emocji i stanów emocjonalnych
      ❗ umiejętność rozmawiania o emocjach
      ❗możliwości szukania wsparcia i zrozumienia
      Program edukacyjny #ŻyjDobrze koncentruje się na propagowaniu zdrowego stylu życia wśród uczniów, rodziców i kadry pedagogicznej szkół podstawowych.
      Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach, chętnie dzieliły się wiedzą i swoimi doświadczeniami. Na koniec każdych zajęć przeprowadzono ankiety służące informacji zwrotnej o jakości zajęć i zdobytej wiedzy.
      Poniżej przedstawiamy zdjęcia z zajęć. Zamieszczona została także infografika dla rodziców.
      #ŻyjDobrze