• Wycieczka do Nieborowa 2009r

      • 24.03.2020 10:10
      • 15 października odbyła się wycieczka do Bolimowa, Nieborowa oraz Arkadii. Wyjechaliśmy rano o godzinie 8:00 pod opieką pań K. Koprowskiej- Mitek, A. Mijakowskiej i W. Kowalskiej.
      • 15 października odbyła się wycieczka do Bolimowa, Nieborowa oraz Arkadii. Wyjechaliśmy rano o godzinie 8:00 pod opieką pań K. Koprowskiej- Mitek, A. Mijakowskiej i W. Kowalskiej. Niestety pogoda nam nie dopisała, ale i tak byliśmy zadowoleni, z tego, ze nie padał deszcz. Pierwszym punktem był Bolimów. Spacerowaliśmy tam po lesie dowiadując się od przewodnika wielu ciekawych informacji. Ja najlepiej zapamiętałam wiadomość o tym, ze grzyby niejadalne (muchomory) są potrzebne innym roślinom i zwierzętom. Wniosek z tego taki, że nie możemy ich niszczyć. Przewodnik opowiadał również o zwierzętach żyjących w lesie.
        Po trzykilometrowej leśnej wędrówce wróciliśmy do autokaru, którym pan kierowca zawiózł nas do Nieborowa.
        Zaczęliśmy od zwiedzania pałacu. Zachwycaliśmy się tam klatką schodową wyłożoną dziesięcioma tysiącami holenderskich białobłękitnych kafli. Na piętrze największe wrażenie robią salony czerwony i biały. Pierwszy o rokowym wystroju z wielkimi taflami luster, ściany i meble ma obite czerwonym materiałem. Drugi ozdobiony finezyjskimi białymi sztukateriami z XVIII i XIX wieku, pełnił funkcję sali balowej.
        Niezapomnianym miejscem jest olbrzymia biblioteka z kilkoma tysiącami starodruków. Kiedy obejrzeliśmy wszystkie pomieszczenia w pałacu, skierowaliśmy się w kierunku ogrodu.

        Ten ogród reprezentuje styl francuski. Powstał we Francji i szybko rozpowszechnił się po całej Europie. Czas jego dominacji był krótki, ponieważ pojawiły się inne formy architektury ogrodowej, takie jak ogród angielski, o którym wspomnę później. Charakterystyczną cechą ogrodów barokowych jest symetria dwuboczna względem alejki głównej biegnącej przez środek ogrodu.

        Drzewa i krzewy są równo przystrzyżone i uformowane. Zachwycaliśmy się pięknymi labiryntami bukszpanowymi. To wszystko najładniej wygląda latem, ponieważ rośliny wtedy kwitną.
        W drodze powrotnej do autokaru skręciliśmy jeszcze na wystawę ceramiki artystycznej.

        W 1881 właściciel Nieborowa Michał Piotr Radziwiłł założył na terenie swojego gospodarstwa manufakturę ceramiki artystycznej, którą możemy oglądać dziś w Nieborowie.
        Naszą ostatnią wizytę złożyliśmy w Arkadii. Tam spacerowaliśmy po parku w stylu angielskim, o którym już wspominałam.
        Ten typ ogrodu popularny jest od VIII wieku. Różni się on od ogrodu w Nieborowie tym, że zachowany został naturalny charakter roślin. Styl tego parku nawiązuje do nurtu nastrojowo - sentymentalnego z elementami architektury nawiązującej do przeszłości np. sztuczne ruiny, świątynie naśladujące gotyckie lub antyczne budowle. Ogrodnicy wykorzystywali naturalne warunki miejsca, w którym zakładali ogród. Unikali tez płotów oraz parkanów. Zamiast sztucznych ogrodzeń pojawiły się skały, żywopłoty oraz strumienie.
        Zmarznięci, ale zadowoleni wróciliśmy do domu. Mamy nadzieję, że będzie więcej takich wycieczek.

        Paulina Paruszewska
        Fotografie Żaneta Osińska i Honorata Jankowska

      • Wróć do listy artykułów