• CZYTAM, BO LUBIĘ - CZYLI CIEKAWE LEKTURKI Z BIBLIOTECZNEJ PÓŁKI.

• 14.09.2023 18:12

• Opis innowacji pedagogicznej

,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła"

Tytuł innowacji:

Czytam, bo lubię – czyli ciekawe lekturki z bibliotecznej półki.

Miejsce realizacji:

Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Budkach Piaseckich

Autor:

mgr Katarzyna Nowak

Osoba wdrażająca innowację:

mgr Katarzyna Nowak – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, wychowawca w klasie II

Uczestnicy innowacji:

Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Budkach Piaseckich

Czas trwania innowacji:

01.09.2023 – 21.06.2024

Sposób dokumentowania:

W dzienniku zajęć dodatkowych – wpisy zajęć innowacyjnych z cyklu „, Czytam, bo lubię – czyli ciekawe lekturki z bibliotecznej półki”, systematyczne umieszczanie na stronie internetowej szkoły wydarzeń związanych z innowacją, dokumentacja fotograficzna, lekcje biblioteczne i współpraca z biblioteką gminną, organizacja spotkania z wybranym autorem książek dla dzieci, konkurs literacki, czytanie fragmentów książek przez rodziców.

Założenia programowe:

Czytanie jest umiejętnością intelektualną, która umożliwia poznanie mowy utrwalonej na piśmie. Nabywanie przez dzieci umiejętności czytania jest podstawowym celem edukacji wczesnoszkolnej. Szybkie i sprawne opanowanie techniki czytania umożliwia operowanie tekstem i wszechstronne wykorzystanie jego treści. Częste czytanie książek przez dzieci powoduje rozwój wyobraźni twórczej i odtwórczej. Wyobraźnia twórcza przenosi dziecko w nieznany świat bohaterów literackich, doświadczeń innych osób oraz własnych marzeń. Do kształtowania języka literackiego wyobraźnia jest niezbędna, bez niej niemożliwe byłoby komponowanie interesujących opowiadań, opisów, prezentowanie przeczytanych lektur i przypominanie sobie zdarzeń. Czytanie pobudza w dziecku ciekawość świata, stymuluje rozwój i usprawnia pamięć, wzbogaca słownik oraz zasób wiadomości dziecka, poszerzając w ten sposób wiedzę o świecie co przyczynia się do odnoszenia sukcesów w szkole.  Częste czytanie książek stanowi podstawę rozwoju kreatywności dziecka/ucznia oraz projektowania jego przyszłych celów szkolnych i życiowych. Odpowiednio dobrana literatura pomaga budować system wartości i wskazuje życiowe priorytety.

Założeniem innowacji jest zachęcenie dzieci do częstego korzystania z zasobów biblioteki szkolnej oraz uświadomienie im, że czytanie jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a przy okazji nawiązaniem lepszego kontaktu z rodzicem. Uczniowie będą mieli możliwość przeniesienia się w bajkowy świat po przez odgrywanie scenek i teatrzyków kukiełkowych oraz stworzenia własnej książkI on-line. Uważam, że dzięki przeprowadzonej innowacji wychowankowie poprawią swoją umiejętność czytania, a podjęte działania przyczynią się do ich lepszego rozwoju.

Tematyka zajęć:

Powyższa innowacja jest zgodna z podstawą programową dla I etapu edukacyjnego, obejmującego klasy I-III szkoły podstawowej. Realizowana będzie podczas zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

Cel główny:

Ø  Rozbudzanie  zamiłowania do czytania wartościowych książek.

Ø  Kształtowanie nawyku korzystania z biblioteki szkolnej.

Ø  Zachęcanie do samodzielnego czytania.

Ø Wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju.

Cele szczegółowe:

Ø  Nauka obcowania z literaturą w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy.

Ø  Poznanie utworów literatury dziecięcej.

Ø  Wyrabianie nawyku dbania o  czysty i estetyczny wygląd książek.

Ø  Zachęcanie dzieci do codziennego czytania książek.

Ø  Rozwijanie wrażliwości i wyobraźni.

Ø  Stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka.

Ø  Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych.

Ø  Wzbogacanie zasobu słownictwa.

Ø  Rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia.

Ø  Płynne czytanie tekstów.

Ø  Przygotowanie dzieci do samodzielnego wyboru książek do czytania.

Ø  Zachęcanie rodziców do głośnego i systematycznego czytania z dziećmi.

Ø  Budzenie zaciekawienia książką przez zabawy literacko-teatralne, plastyczne i techniczne.

Ø  Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Ø  Podejmowanie działań twórczych samodzielnie lub zespołowo.

Ø  Wyrażanie własnych refleksji przez uczniów na temat przeczytanej książki lub wiersza.

Ø  Wprowadzenie elementów bajkoterapii.

Ø  Wykonanie książki on-line.

Przewidywane efekty:

Ø  Wzbogacenie słownictwa, poszerzenie poprawności gramatycznej, fleksyjnej i składniowej.

Ø  Rozwijanie wyobraźni po przez tworzenie prac plastyczno-technicznych.

Ø  Pogłębienie wiedzy i kształtowanie krytycznego myślenia.

Ø  Częste zgłaszanie się do odpowiedzi na temat przeczytanych pozycji książkowych.

Ø  Czytanie ze zrozumieniem.

Ø  Polepszenie więzi dziecka z rodzicem po przez wspólne czytanie.

Ø  Częstsze odwiedzanie biblioteki szkolnej i wypożyczanie ciekawych książek.

Ø  Wzajemne polecanie sobie książek godnych przeczytania.

Ø  Integracja klasowa.

Ø  Zaangażowanie rodziców  w życie klasy.

Ø  Nawiązanie współpracy z pracownikami biblioteki gminnej.

Formy pracy:

Ø  grupowa,

Ø  praca w parach

Ø  indywidualne

Metody pracy:

Ø  podające,

Ø  słowno-oglądowe,

Ø  drama

Ø  metody aktywizujące

Ø  kierowanie własną działalnością dziecka.

Ewaluacja:

Ewaluacja zostanie przeprowadzona na zakończenie innowacji pedagogicznej. Efekty wprowadzonej innowacji będę sprawdzała w następującej formie:

·       Bezpośrednia obserwacja pracy uczniów.

·       Swobodne rozmowy z uczniami i rodzicami na temat podjętych działań.

·       Dokumentacja fotograficzna umieszczana na stronie internetowej szkoły.

·       Analiza ilości wypożyczonych książek w bibliotece szkolnej.

·       Zaangażowanie uczniów w różnego typu działania promujące czytelnictwo.

·       Ankieta wśród rodziców.

·       Przeprowadzenie konkursu wiedzy czytelniczej.

·       Sprawozdanie z przeprowadzonej innowacji.

mgr Katarzyna Nowak