• „Każdy dobrze o tym wie, język obcy przyda się” - rozwijanie umiejętności skutecznego komunikowania się w języku niemieckim przez poznawanie kultury krajów niemieckojęzycznych.

• 08.10.2020 11:40
      • Język niemiecki dla dzieci – Kalisz | Kursy angielskiego, szkoła językowa |  Angielski Kalisz Leaderschool

CZAS REALIZACJI:

rok szkolny 2020 /2021 - 1 godzina lekcyjna tygodniowo

UCZESTNICY INNOWACJI:

Uczniowie klasy 4  Szkoły podstawowej im. F. Chopina w Budkach Piaseckich

CELE OGÓLNE INNOWACJI:

• - pogłębianie ogólnej wiedzy uczniów,
        • - wzbogacanie słownictwa oraz poszczególnych sprawności językowych;
        • - kształtowanie umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy w praktycznych sytuacjach językowych;
        • - kształtowanie postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
        • - rozbudzanie w uczniach pasji związanej z nauką języka niemieckiego poprzez - pokazanie, jak duże znaczenie ma znajomość języków obcych we współczesnym świecie oraz wskazanie praktycznych aspektów ich zastosowania,
        • - rozwijanie w uczniach poczucia własnej wartości i wiary we własne  możliwości

OPIS I ZAŁOŻENIA INNOWACJI:

Wprowadzenie innowacji pedagogicznej „Każdy dobrze o tym wie, język obcy przyda się” podyktowane jest chęcią stworzenia uczniom naszej szkoły możliwości nauki języka niemieckiego ze szczególnym naciskiem na jej najistotniejszy aspekt – umiejętność sprawnego komunikowania się, a także poszerzenie wiedzy uczniów o zagadnienia kulturoznawcze krajów niemieckojęzycznych. Znajomość języków obcych jest we współczesnym świecie koniecznością. To okno na świat nie tylko w sensie technicznym, ale i intelektualnym. Ludzie, którzy potrafią postrzegać rzeczywistość w więcej niż jednym języku, postrzegają ją wielokrotnie, za każdym razem inaczej. Nauka języków obcych zwiększa możliwość globalnego zrozumienia świata, podnosi atrakcyjność na rynku pracy, a co za tym idzie, otwiera możliwości znalezienia ciekawszej pracy w przyszłości. Dzięki umiejętności porozumiewania się w różnych językach można czynnie uczestniczyć w życiu kulturalnym ludzi z innych krajów, słuchać muzyki, poznawać literaturę w języku oryginalnym, zawierać nowe przyjaźnie i znajomości, a podróżowanie staje się znacznie łatwiejsze, kiedy nie musimy pokonywać bariery językowej. Wiedza na temat krajów posługujących się językiem niemieckim jest kluczowa do zrozumienia języka i ludzi tam mieszkających. Pozwoli to na kształtowanie w naszych uczniach postawy poszanowania wobec innych kultur oraz tolerancji dla odmienności i różnorodności w ogólnym tego słowa znaczeniu. Innowacja poszerza wiedzę uczniów o elementy kultury, literatury, historii oraz geografii krajów niemieckojęzycznych z uwzględnieniem kultury i zwyczajów naszej ojczyzny. Uczniowie będą mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań dzięki metodom aktywizującym oraz pracy z wykorzystaniem technologii informacyjno - komunikacyjnej. Uczniowie poznają różnorodne narzędzia internetowe wspomagające naukę języków obcych, zatem część zajęć językowych realizowanych będzie w pracowni komputerowej.

METODY I TECHNIKI NAUCZANIA:

• - Projekty - metoda pracy pozwalająca uczniom na swobodny wybór zarówno treści jak i formy nauki
        • - Techniki multimedialne (Internet) - praca z materiałami dostępnymi w sieci
        • - Techniki ludyczne – nauka przez zabawę

FORMY PRACY:

Innowacja zakłada następujące formy pracy w czasie zajęć lekcyjnych:

• - praca z całą klasą
        • - praca w grupie
        • - praca w parach
        • - praca indywidualna

Dodatkowo w ramach innowacji, uczniowie będą pracować w zespołach metodą projektu.

EWALUACJA:

W trakcie realizacji innowacji „Każdy dobrze o tym wie, język obcy przyda się” będzie prowadzona odpowiednia dokumentacja, która umożliwi dokonanie ewaluacji podjętych działań. Wyniki ewaluacji zostaną opracowane pod koniec roku szkolnego (czerwiec). Analiza wyników ewaluacji rocznej będzie ważną informacją zwrotną dla nauczyciela prowadzącego

MATERIAŁY I POMOCE DYDAKTYCZNE:

W trakcie realizacji niniejszej   innowacji oprócz podręcznika i   zeszytu ćwiczeń wykorzystywane będą materiały dodatkowe z przykładowych źródeł:

• - Gry i zabawy językowe, Wydawnictwo Szkolne PWN
        • - Gewinn mit uns! – Gry i zabawy językowe, Nowa Era
        • - Eine kleine Landeskunde der deutschsprachigen Länder, WSiP
        • - Landeskunde so interesant, Nowa Era
        • - Spiele so spannend, Nowa Era
        • - Das ist was, Wydawnictwo Szkolne PWN
        • - Deutschland in allen Facetten, Park Edukacja
        • - www.goethe.de-Goethe Institut

Niezbędnymi pomocami praktycznie na każdych zajęciach będą odtwarzacz CD, laptop, tablica multimedialna. Niektóre zajęcia będą wymagały korzystania z Internetu, zatem odbywać się będą w sali komputerowej.

Nauczyciel języka niemieckiego:

mgr Olga Traczyk – Pawelec