• SPOTKANIE WIELKANOCNE

          W dniu dzisiejszym przeżywaliśmy w naszej szkole wielkanocne spotkanie całej szkolnej społeczności.

          Poszczególne klasy przygotowały symboliczne występy, by wprowadzić nas w świąteczny nastrój oraz skłonić do refleksji i przemyśleń Po zakończeniu części artystycznej, głos zabrała dyrektor szkoły - Pani Sylwia Pela, która mówiła o istocie tych najważniejszych dla katolików świat i duchowym przygotowaniu do nich. W imieniu Samorząd Uczniowskiego życzenia złożyły uczennice klasy 8 - Aleksandra Trzcińska oraz Maja Świniarska.

          Był to prawdziwie świąteczny poranek, podkreślony także odświętnym strojem wszystkich uczestników. Dziękujemy uczniom występującym na szkolnej scenie, a wszystkim życzymy radosnego świętowania.

           

        • SPOTKANIE Z MUZYKĄ

          12 kwietnia 2022r. uczniowie naszej szkoły z klasy 2,3,4 i 5 uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu. Odwiedzili nas muzycy z PSM I i II st. im. I.J Paderewskiego w Żyrardowie-Filia w Kaskach.

          Uczniowie mieli okazję poznać budowę oraz usłyszeć wyjątkowe brzmienie takich instrumentów jak: flet poprzeczny, klarnet, saksofon, waltornia, trąbka, puzon i perkusja.

          Spotkanie dostarczyło wszystkim słuchaczom niezapomnianych wrażeń oraz wiele doznań muzycznych. 

        • Rozstrzygnięcie konkursów matematycznych

          Rozstrzygnięcie konkursów matematycznych:

           

          „Prawdziwy matematyk wygląda tak…”

          I miejsce –Karol Białkowski klasa II

          I miejsce –Tadeusz Białkowski klasa I

          II miejsce-  Jakub Kawczyński klasa II

          III miejsce- Dorian Kujawa klasa II

           

          „Czas na figurę”

          I miejsce –Maria Białkowska klasa IV

          II miejsce-  Hanna Koźlicka klasa V

           

          Wszystkim uczniom gratulujemy pomysłowości,  weny twórczej, a także kreatywności. Radzie Rodziców dziękujemy za nagrody.

        • Światowy Dzień Zdrowia 2022 - Nasza planeta, nasze zdrowie

          Nasza planeta, nasze zdrowie

          W ramach obchodów tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia uwaga Światowej Organizacji Zdrowia koncentruje się wpływie klimatu na zdrowie ludzi oraz na działaniach, które należy podjąć, aby zatrzymać zmiany klimatyczne. WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Obserwowany obecnie kryzys klimatyczny, jest największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości.

          Ponad 90% ludzi oddycha niezdrowym powietrzem, skażonym zanieczyszczeniami pochodzącymi ze spalania paliw kopalnych. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i zmianę warunków ich życia. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne znajdują się na dnie najgłębszych oceanów i na szczytach najwyższych gór, trafiły nawet do ​​naszego łańcucha pokarmowego. Systemy produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych. Te niekorzystne zmiany klimatyczne i zdrowotne są efektem decyzji politycznych, społecznych i handlowych.

          Pandemia COVID-19 pokazała nam uzdrawiającą moc nauki, ale uświadomiła na także nierówności w  dostępie do zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na potrzebę działań skierowanych na poprawę zdrowia ludzi teraz i w przyszłości, bez naruszania limitów ekologicznych. Gospodarka światowa powinna mieć na celu dobro człowieka, równość i zrównoważony rozwój ekologiczny. Cele te przekładają się na długoterminowe inwestycje, budżet, ochronę socjalną oraz strategie prawne i podatkowe. Przerwanie destrukcji planety i zdrowia ludzkiego wymaga działań legislacyjnych, reformy gospodarczej, a w wymiarze jednostkowym powinno się koncentrować na dokonywaniu zdrowych wyborów.

           

          Żyjemy na planecie, od której zależy nasze zdrowie,

          tak jak jej zdrowie zależy od nas.

        • Podsumowanie konkursu literackiego

          6 kwietnia w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu literackiego. Zadaniem uczestników było ułożenie wiersza/rymowanki, o tematyce związanej z kotem lub psem.
          Celem konkursu było zachęcenie uczniów do aktywności twórczej, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania prozą i poezją, a także promocja talentów literackich.

           Nagrodzeni zostali:
          1 miejsce- Dawid Kalota klasa 0
          2 miejsce- Ignacy Tolman-Szczudło klasa 4
          3 miejsce- Hanna Kurzela klasa 1

          Wszystkim uczniom gratulujemy pomysłowości,  weny twórczej, a także kreatywności. Radzie Rodziców dziękujemy za nagrody.

        • Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

          4 kwietnia w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Spotkanie zostało podzielone na dwie grupy wiekowe. Dzieci z młodszych klas obejrzały film edukacyjny pt. „Dzień Świadomości Autyzmy”, otrzymały odznaki oraz karty pracy dotyczące autyzmu. Natomiast w starszej grupie przedstawiono i omówiono prezentację multimedialną oraz obejrzano film pt. „Świat oczami dziecka ze spektrum autyzmu”. Celem akcji było zwiększenie świadomości uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

        • DZIEŃ BEZ PLECAKA-1 KWIETNIA

          Lodówka turystyczna, neseser,  kontener dla kota i wózek dla lalek to tylko niektóre z pomysłów na zastąpienie plecaka. 1 kwietnia w naszej szkole nie sposób było się nie uśmiechnąć, idąc korytarzem i widząc przejawy kreatywności uczniów, którzy tego dnia książki, zeszyty i przybory szkolne przynieśli w nietypowych "nosidłach". Czy było to wygodne? Z pewnością – nie! Czy było zabawne – oczywiście! I o to chodziło! W końcu to prima aprilis.

          Wszystkim, którzy przyczynili się do zwiększenia poziomu ogólnej radości, serdecznie dziękujemy!

        • Lektury dostępne – kolejne tytuły w serii



          Seria Lektury dostępne to multimedialne książki pomocnicze do edukacji językowej i polonistycznej wraz z odpowiadającymi im materiałami ćwiczeniowymi, które służą utrwalaniu wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.
        • Konkurs organizowany przez OSE - Ogólnopolska Sieć Edukacyjna „Historie z sieci wzięte” 🥰

          Balladyna chce wpuścić swoją siostrę w e-maliny. Czy Alinie uda się uniknąć podejrzanych maili, SMS-ów, spamu i niebezpiecznych aplikacji, wysyłanych jej na telefon przez siostrę? Co mogłaby zrobić, aby nie dać się złapać na e-haczyk?

          Kaczątko jest bardzo zmartwione. Niemiły kolega zrobił mu telefonem zdjęcie i rozesłał je do wszystkich w klasie – widać na nim naszego bohatera z dziwną miną.

          Ikar za bardzo odleciał w przestrzeń internetu, spędzając przed komputerem zbyt wiele czasu. Mądry Dedal zastanawia się, jak zaciekawić młodego Ikara światem offline. Podpowiedzcie mu, co mógłby zrobić!


          Czy zastanawiacie się czasem nad swoim bezpieczeństwem podczas korzystania z sieci? 👩‍💻📱💻
          Jak się uchronić przed niebezpiecznymi treściami, fake newsami, jak nauczyć się bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu? 🧐
          Takie wyzwanie stawia przed Wami konkurs organizowany przez OSE - Ogólnopolska Sieć Edukacyjna „Historie z sieci wzięte” 🥰

          W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
          Zadanie konkursowe jest bardzo ciekawe i kreatywne. W grupach kilku osobowych, mucie za zadanie stworzyć komiks lub inną pracę graficzna w formacie A4, opowiadająca o tym, czy bohaterowie szkolnych lektur odnaleźliby się w cyfrowym świecie?

          Szczegóły konkursu znajdziecie w linku na stronie konkursowej:
          👉 https://www.konkurs-ose.edu.pl/

            Do dzieła!  Czeka na Was fajna zabawa!
          😊