• Światowy Dzień Ziemi

22.04.2020 14:44

Jak każdego roku, 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Zwykle wiąże się to z różnego rodzaju inicjatywami i akcjami na świeżym powietrzu. Tym razem jednak z oczywistych względów, jest inaczej.

Wielu z nas jeszcze jako przedszkolaki w święto Ziemi pomagało sprzątać okolicę z porzuconych przez ludzi śmieci. W późniejszych latach działania podejmowane przy tej okazji mogły przybierać bardziej skomplikowane formy, jednak chyba dopiero w tym roku po raz pierwszy od bardzo dawna nasza planeta świętuje pełną piersią. Przez pandemię koronawirusa i ogólnoświatową izolację poprawił się nie tylko stan powietrza, ale też dawno niewidziane gatunki zwierząt zaczęły ośmielone ujawniać swoją obecność. Zdjęcia satelitarne NASA pokazują radykalną poprawę atmosfery nad Chinami i Europą Zachodnią, do kanałów Wenecji powróciły ryby, a w okolicach polskich miast obserwowane są gatunki zwierząt, które rzadko zapuszczały się tak blisko cywilizacji. Właśnie teraz w tak trudnym dla nas okresie możemy zauważyć jak duży wpływ na środowisko mają ludzie.

Obchodzenie tego święta ma na celu dbanie o środowisko, a także głoszenie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie społeczeństwa. Zdecydowanie jest to najbardziej ekologiczne święto całego świata. Ludzie jednoczą się ze sobą i chcą ratować naszą planetę. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić wszystkich ludzi jak bardzo ważne jest dbanie o planetę, a także chcą pokazać jak wiele zagrożeń i zanieczyszczeń źle na nią wpływa.

Z powodu koronawirusa tegoroczne obchody Dnia Ziemi w całej Polsce będą wyglądać trochę inaczej niż dotychczasowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by obchodzić je w indywidualny sposób. Wystarczy, że samodzielnie zadbamy o naszą planetę.

Jak możemy przyczynić się do poprawy stanu planety?

1. Segregujmy śmieci

Pamiętajmy, że segregacja śmieci jest obowiązkowa. Warto mieć w domu osobne kosze. Przyporządkowujmy odpady do poszczególnych kategorii. Niektóre z nich, jak szkło, czy butelki mogą być ponownie wykorzystane.

2. Oszczędzajmy wodę

Pamiętajmy o zakręcaniu wody. Polska ma bardzo małe zapasy wody i jeśli nie zaczniemy o jej oszczędzaniu myśleć już teraz, za kilka lat będzie
      z tym bardzo duży problem.

3. Chrońmy lasy

Wybierając się na spacer do lasu, pamiętajmy, żeby nie tylko go nie zaśmiecać, ale także nie zaprószyć tam ognia.

4. Śmieci powinny trafiać do koszy

Obecnie obowiązkowe jest zakrywanie twarzy podczas wychodzenia z domu. Wiele osób używa do tego maseczek, także jednorazowych. Pamiętajmy, że muszą one trafiać do koszy. Podobnie rękawiczki. Nie rzucajmy ich, gdzie popadnie.

5. Zrezygnujmy w miarę możliwości z plastiku

Na zakupy zabierajmy plecak lub płócienne torby. Zrezygnujemy z plastikowych siatek. Nie jest też konieczne obwijanie nimi każdego kupionego produktu. W marketach dostępne są wielorazowe woreczki. Łatwo można też zrobić je samemu w domu.

Zachęcam do rozwiązania quizów ekologicznych. Znajdziecie je  w poniższym linku:

Monika Kowalczyk
    • Witajcie

20.04.2020 11:21
    • W domu nie musisz się nudzić!!!

30.03.2020 19:52

Jak spędzić ciekawie czas w domu? Oto nasze propozycje.
    • Zapraszamy!!!

11.03.2020 22:06

Tutaj się bawimy, gramy i wesoło czas spędzamy!!!

• Nagłówek